Наліт на зубах – це не лише естетична проблема. Чому? Спробуємо з’ясувати.
Зубний наліт складається з частинок їжі та величезної кількості бактерій: різних стрептококів та інших видів, які спричиняють:
- неприємний запах з рота,
- карієс,
- запалення та кровоточивість ясен,
- і навіть втрату зубів.
Лікарі-стоматологи називають зубний наліт ще “біоплівкою” (новіший термін) або “зубною бляшкою” (застарілий, але часто вживаний вислів). Біоплівка – це сукупність кількох видів бактерій, які живуть разом; в процесі співіснування вони стають надзвичайно живучими та витривалими, а тому їх часто складно позбутися. Чим довше наліт (і бактерії в ньому) знаходяться на поверхні зуба, тим шкідливіший вплив на наше здоров’я, до речі, на весь наш організм! Про це трохи згодом, у наступних статтях.
Стоматологічні дослідження показують, що наліт через 48 годин уже неможливо видалити самостійно зубною щіткою та пастою, навіть найкращими та найдорожчими. Його потрібно зчищати спеціальними професійними засобами та інструментами в кабінеті лікаря-стоматолога. Така процедура називається “професійне видалення нальоту” або ще по-простому: “профчищення”, “видалення каменів*”, “чистка зубів”.
*Камені утворюються внаслідок просочення зубного нальоту мінеральними речовинами, яких багато в слині. Зазвичай говорять, що відбувається його кристалізація (або мінералізація).
Зубний камінь неможливо видалити без участі лікаря-стоматолога і, на жаль, саме цей мінералізований наліт має настільки руйнівну дію, що з часом ясна починають кровоточити, а зуби взагалі випадають.
Хвороби, які спричинені застарілим зубним бактеріальним нальотом:
- карієс,
- гінгівіт та пародонтит (запалення та кровоточивість ясен, руйнування підтримувальних структур зуба),
- а також серцево-судинні захворювання та склероз судин, дефіцит ваги у дітей, респіраторні захворювання, ревматоїдний артрит, тощо.
Що необхідно робити для видалення нальоту та бактерій?
- Чистити зуби двічі на день.
- Чистити міжзубні проміжки, для цього є: іригатори, флоси (дентальні нитки), якщо призначив лікар, то й спеціальні міжзубні щіточки, але ні в якому разі не зубочистки! До речі, іригатор не лише дозволяє повністю видалити всі рештки їжі, навіть найдрібніші, з міжзубних ділянок, а ще й надзвичайно ніжно та приємно масажує ясна.
- Чистити язик – для нього теж є спеціальний інструмент – очищувач.
- Щонайменше 1 раз на півроку відвідувати лікаря-стоматолога для професійного видалення нальоту та каменів.
Стаття написана з використанням матеріалів https://www.dentaid.com/en/oral-health/daily-oral-health