Відбілювання зубів:

як зробити вашу усмішку бездоганно білосніжною

Часто люди соромляться усміхатися через побоювання, що їхні зуби недостатньо білі. Колір емалі дійсно може змінюватися з різних причин, але водночас є багато засобів для відновлення та збереження білосніжної усмішки.

КОЛІР ЗУБІВ

Зазвичай зуби білі, але вони можуть набувати жовтуватих або сіруватих відтінків залежно від кольору дентину. Загалом колір зуба залежить від кількості та властивостей тканин: напівпрозорої емалі та зовсім непрозорого дентину. Прозорість емалі визначається її складом і товщиною: через дуже тонку і/або занадто прозору емаль просвічується дентин, тому зуби виглядають жовтішими ніж у разі щільнішої та/або товщої емалі. Також важливо зазначити, що гладка емаль виглядає яскравішою, а от емаль з дефектами здається темнішою, бо від неї відбивається менше світла. На колір зубів впливають й інші чинники, зокрема вік. З роками дентин твердішає та темніє, емаль зношується – зуби починають виглядати темнішими та жовтішими. І це ще не усі причини, через які змінюється колір зубів. Зміни забарвлення можна поділити на внутрішні, які відбуваються всередині зуба, та зовнішні, коли пігменти відкладаються на поверхні емалі.

ЗМІНИ КОЛЬОРУ ЗУБІВ

Внутрішні забарвлення (пігментація)

Внутрішня пігментація пов’язана зі змінами, які відбуваються в структурі зубів, переважно під час їх формування. Вони виникають через соматичні перебудови організму (метаболічні, гемолітичні) або вживання певних речовин, зокрема тетрацикліну, а також нестачу вітамінів. Проте внутрішнє забарвлення може з’явитися й після прорізування зубів, до прикладу внаслідок ендодонтичного лікування, карієсу або травми. Усунути внутрішню пігментацію можна лише в стоматологічній клініці.

Зовнішні зміни кольору

Зовнішні зміни кольору є наслідком відкладання пігменту на емалі. Переважно пов’язані з їжею та специфічними звичками, зокрема палінням, але також можуть спричинятися деякими бактеріями, певними барвниками, що містяться в продуктах. Пігментація від їжі в основному спричиняється поліфенолами (широко відомі як таніни) у поєднанні з поганою гігієною порожнини рота. Поліфеноли зв’язуються з емаллю і можуть призвести до постійної зміни кольору, так діє вино. Через інші продукти, зокрема каву, чай, буряк, колу, утворюються плями. Дуже поширеною причиною появи плям на зубах є паління, і не важливо це цигарки, сигари чи трубки. Нікотин і смоли відкладаються на поверхні емалі та можуть навіть дійти до дентину, видалити їх надзвичайно складно. Зовнішню пігментацію можна усунути за допомогою професійного чищення в стоматологічній клініці та/або використання певних зубних паст та рідин для полоскання ротової порожнини.

ТИПИ ВІДБІЛЮВАННЯ

Відбілювання в стоматологічній клініці

Відбілювання, проведене в стоматологічній клініці, є найефективнішим. Є різні методи, але всі вони в основному базуються на застосуванні перекису водню високої концентрації та його активації різними способами. Пероксид карбаміду, який також використовується в деяких випадках, попередньо перетворюється на перекис водню. Для активації перекису водню і, відповідно, для отримання відбілювального ефекту існує кілька методів, які полягають у застосуванні світла та/або тепла різними способами: за допомогою лазерів, світлодіодів, плазмових ламп тощо. Перекис водню проникає в емаль через її пори. Після активації з використанням вищезгаданих методів відбувається хімічна реакція дисоціації перекису водню, внаслідок якої утворюються вільні радикали кисню. Вони реагують з хромофорами – пігментами, що відповідальні за забарвлення зубів – і руйнують хімічні зв’язки в них шляхом реакції окислення, усуваючи таким чином плями. Чим вища концентрація перекису водню, тим інтенсивнішим є відбілювання, але збільшується і ризик ушкодження тканин порожнини рота. Тому дозволена максимальна концентрація обмежена законом, і до того ж вона має бути ще нижчою, якщо відбілювання не відбувається під наглядом стоматолога. Ось чому продукти відбілювання з перекисом водню, які доступні в аптеці, мають нижчу концентрацію у порівнянні з препаратами, які застосовуються в стоматологічній клініці.

Відбілювання зубів завжди повинне виконуватися з особливою обережністю, оскільки може викликати побічні ефекти: підвищену чутливість зубів (найпоширеніший), подразнення ясен або пошкодження пульпи зуба.

Амбулаторне відбілювання

Амбулаторне відбілювання – це використання відбілювальних препаратів за рекомендацією лікаря-стоматолога. Засоби застосовуються вдома за допомогою спеціальних кап і за умови регулярних оглядів у стоматолога. Більшість препаратів для амбулаторного відбілювання містять перекис водню (або продукти, що виділяють цю речовину – такі як перекис карбаміду) в нижчій концентрації у порівнянні з тими, що використовуються безпосередньо стоматологом.

Дві капи – одна для верхніх зубів і одна для нижніх – виготовляються у стоматологічній клініці і передаються користувачеві разом з гелем, до складу якого входить перекис водню. Стоматолог повинен пояснити пацієнтові як застосовувати капи та гель. Найчастіше заповнені гелем капи встановлюються ввечері після чищення зубів перед сном та утримуються протягом цілої ночі, але правила залежать від концентрації гелю, інтенсивності забарвлення тощо. Перебіг лікування періодично перевіряється в клініці, щоби за необхідності скоригувати тривалість застосування і концентрацію гелю, аж до отримання бажаного кольору зубів.

Змішане відбілювання

Змішане відбілювання дає найкращі результати і є поєднанням стоматологічних та амбулаторних процедур – для посилення та закріплення отриманого результату.

ЗБЕРЕЖЕННЯ БІЛИЗНИ ЗУБІВ

Збереження білизни полягає у використанні в домашніх умовах (без нагляду лікаря-стоматолога) зубних ополіскувачів і паст з полірувальними та відбілювальними складниками. Такі пасти та ополіскувачі створені для запобігання утворенню та видалення зовнішніх забарвлень на додаток до інших властивостей залежно від їхнього складу. Ефективність цього способу, звичайно, не можна порівняти з результатами відбілювання в стоматологічній клініці, але навіть так можна відбілити зуби на один-два тони. Метою є відновити природну білизну зубів та/або підтримати результати відбілювання, проведеного в стоматологічній клініці. Дуже важливо, щоб відбілювальні пасти не були занадто абразивними і не пошкоджували емаль. Це дійсно важливо, оскільки вони призначені для щоденного використання та, як уже згадувалося вище, без нагляду стоматолога.

Оригінальна стаття англійською мовою знаходиться за посиланням http://www.saludbucaldentaid.com/en/tooth-whitening-treatments-to-achieve-a-perfect-white-smile/432

Продукція

VITIS WHITENING зубна паста

VITIS WHITENING ополіскувач

VITIS WHITENING набір

Всі статті